Pořízení vakoveverky

Nejvhodnějším začátkem je pátrání po vhodném veterináři ve Vašem okolí, který by byl schopný vakoveverku ošetřit, pokud by měla nějaký zdravotní problém. Možná se to nezdá, ale vakoveverky jsou zatím opravdu exotická zvířata a ne moc lidí je má doma jako domácí mazlíčky. Od toho se také odvíjí neznalost veterinářů zdravotní problematiky těchto zvířat. Je dobré najít si veterináře specialistu na drobná exotická zvířata. Bylo by dobré, aby tento veterinář měl zkušenosti přímo s vakoveverkami (bohužel někteří veterináři mohou předstírat, že zkušenosti s vakoveverkami mají a přitom tomu tak není, ale to už těžko poznáte…). Vzhledem k tomu, že vakoveverky jsou velmi unikátní, je pro ně špatná volba veterináře velké nebezpečí. Existuje například případ, kdy veterinář (v domnění, že vakoveverka je hlodavec) zkrátil vakoveverce zuby, což je velký problém, protože jí už nikdy nedorostou. Z tohoto důvodu je opět dobré se poptat na různých fórech, různých chovatelů, apod. s jakým veterinářem mají dobré zkušenosti, pokud již nějaké mají, a nechat si dobrého veterináře doporučit. Také je dobré si zjistit, kde je nejbližší veterinární pohotovost (pro akutní ošetření Vaší vakoveverky, pokud by měla například nějaký úraz – protože k těmto případům dochází většinou v noci, ve dne vakoveverky spí). Pokud jste našli dobrého veterináře, nebrání nic tomu, abyste připravili bydlení pro vakoveverku a začali shánět mládě. Ihned upozorním na to, že je nejlepší volbou pořídit vakoveverek rovnou více. Minimum jsou dvě. Záleží na tom, jestli chcete odchovávat mláďata, nebo chcete veverky pouze jako mazlíky. V prvním případě je třeba si pořídit samce a samici (nepříbuzné!!!), případně samce a víc samiček, v tom druhém případě je třeba pořídit dvě a více samic. Není dobré pořizovat víc samců, mohlo by časem docházet k šarvátkám. Taktéž není vhodné chovat veverku samotnou, protože jsou to velmi společenská zvířata, která vyžadují pozornost a samotou by strádala (stres, může vést až k sebepoškozování, zvíře je nešťastné a může to pro něj znamenat i smrt…). Nejlepší variantou je pořídit více vakoveverek najednou. Pokud ale zrovna neseženete vhodný pár, případně dvě samičky, je možné nejdříve pořídit vakoveverku jednu a snažit se jí co nejdříve sehnat společnost. Než jí však společnost seženete, musíte se jí věnovat Vy a to nejlépe i několik hodin denně (lépeřečeno večerně), aby nestrádala. Pokud je to možné a máte například možnost sehnat dvě zvířata, která jsou na sebe již zvyklá (a není to bratr se sestrou), je to ta nejlepší volba (například dvě sestry). Jinak hrozí to, že spolu zvířata nemusejí rovnou vycházet a bude ze začátku docházet k potyčkám, tomu se však nevyhnete pokud sháníte pár a ne dvě samice.

Pořízení vakoveverek je poměrně finančně nákladné. Je třeba si vše dobře připravit, než si vakoveverky pořídíte. Nechte si na přípravy raději více času, abyste vše nedělali na poslední chvíli a zbytečně to „neodflákli“, nepořizovali bez rozmyslu a pokud objednáváte z různých e-shopů, je třeba myslet na to, že se dodání může trochu protáhnout. Lepší je vše připravit dopředu a až poté začít shánět vakoveverky, aby nemusely být nejdříve v nějaké provizorní ubikaci a mohly si rovnou zvyknout na svůj budoucí příbytek.

Kde si vakoveverku nepořídit:

Zverimexy, burzy a bleší trhy – Často zde prodejci  nabízí  předčasně odstavená mláďata, či dokonce nemocná zvířata, plná parazitů (netýká se jen vakoveverek). Často si dokonce za tato zvířata účtují nehorázné sumy, kterým kvalita zvířete neodpovídá. Ve spoustě případů je krmeno tou nejlacinější stravou, aby výdělek byl co největší. Ke zvířatům prodávají nevhodné vybavení, které vychválí do nebes a přitom pro tento typ zvířat vůbec není vhodné, někdy je dokonce nebezpečné. Stejně tak nabízí i nevhodné krmení a nejsou schopni poradit s chovem. Předstírají, že chov je velmi jednoduchý, jen aby zvířata prodali.

Internetové inzerce - Je dobré dát si pozor na inzertních serverech na podvodníky, i když je to velmi těžké. Naslibují  Vám hory doly, vymyslí si spoustu nesmyslů, jen aby vakoverky rychle prodali. Někteří  chtějí platbu předem a Vy nikdy vakoveverku neuvidíte… Když jim píšete nějaké dotazy ohledně chovu, zajímá je jen  jestli máte o vakoveverku zájem a nejsou schopni Vám pořádně poradit, chovají se, jako by je Vaše dotazy obtěžovaly. Od takových lidí je lepší dát ruce pryč, protože je jasné, že až Vám vakoveverku prodají, už o nich nikdy neuslyšíte.

Kde si vakoveverku pořídit:

Nejlepší  je najít si na internetu webové stránky chovatelů vakoveverek.  Čím více informací se tam o vakoveverkách dočtete, tím lépe. Můžete se také podívat na internetu do různých diskuzí a nechat si tam doporučit chovatele, se kterým jsou lidé spokojení. Je dobré si pročíst recenze nových majitelů… Není dobré vybrat si chovatele jen podle místa bydliště. Samozřejmě, že je výhoda jej mít někde poblíž, ale nemělo by to být jedno z hlavních kritérií. Je lepší si najít opravdu dobrého chovatele a raději si za ním zajet daleko, než si vakoveverku pořídit u někoho jen kvůli tomu, že bydlí za rohem.  Někteří chovatelé Vám umožní kontakt s vakoveverkou ještě před prodejem, před úplným odstavením mláděte.

Nekupujte:

Pokud má vakoveverka matnou nekvalitní nebo „mokrou“ srst, může to být známka parazitů či bakteriální infekce.

Pokud je vakoveverka apatická a nezajímá ji co se děje v okolí. Měly by reagovat na pohyb v okolí. Mohou „zamrznout“ při vyděšení, ale za chvilku by se měly vzpamatovat, případně alespoň vnímat své okolí.

Pokud nežere ani oblíbené pochoutky

Pokud vakoveverka nemá jiskru v očích, její oči nevypadají plné života, jsou znuděné, namodralé nebo vypadají infikované.

Pokud má uši stále splihlé dolů, nehýbá s nimi při poslechu okolních zvuků, vypadají suché, či strupovité.

Mastná nebo lepkavá srst může být příznakem nemoci nebo příliš mnoho vakoveverek společně  ve špinavých podmínkách.

Jejich srst by měla být lesklá a velmi hladká, měkká na dotek. Jejich kvalitu srsti může velmi ovlivnit kvalita stravy.

Pokud je vakoveverka vyhublá, jsou jí hodně vidět žebra, je vratká, špatně chodí. Může být nemocná, či hodně dehydrovaná.

Pokud má řídkou stolici, která velmi zapáchá a její moč také velmi silně zapáchá.