Mýty a omyly

Zde je seznam mýtů a mylných představ o chovu vakoveverek, které si nejčastěji  vymýšlí prodejci, aby snadno prodali… Některé z nich Vás možná velmi překvapí…
Nikdy nekoušou
Toto tvrzení není pravdivé.  Je třeba si uvědomit, že jsou to zvířata, mají zuby a může se tedy stát, že Vás kousnou a to i do krve. Každé zvíře, které má zuby může kousnout. Vzhledem k tomu, že jsou již částečně domestikované, jsou to poměrně milá stvoření, která se dají poměrně dobře ochočit. Chce to však hodně času, trpělivosti a úplatků J Mohou Vám lehce okusovat ruce, je to jejich způsob objevování a ochutnávání nových věcí. Mohou při tom také skřípat zuby, což se stává a je to přirozená součást „opečovávání“ . Pořádný kousanec lze očekávat v případě, že se velmi polekají, mají strach, či důvod k sebeobraně.

Potřebují ohřívat
Taktéž nepravda. V době, kdy jdou do nových domovů, jsou zcela samostatné a odstavené od matky. Před odstavením, dokud jsou velmi malé, využívají k regulaci své tělesné teploty maminčin vak. Po odstavení již nějaké extrémní zahřívání nepotřebují. V žádném případě jim nedávejte do klece topící desky, kameny a podobná zařízení. Pokud máte doma zimu, zatopte v pokoji, kde se vakoveverky nacházejí ale žádné topení jim nedávejte přímo do ubikace.

Nejsou náročné na stravu

Opak je pravdou. Vakoveverky potřebují velmi rozmanitou stravu, která se skládá z různých druhů ovoce a zeleniny, hmyzu (finančně náročné), ořechů, atd. Rozhodně to není zvíře, kterému nasypete komerčně vyrobené granule a je to.

Budou se přátelit s Vaší kočkou/Vaším psem
Tak to ve většině případech není. Vakoveverky jsou velmi  malá a hbitá zvířata, která mohou velmi snadno u jiných zvířat vyvolat kořistnický pud. I přesto, že si Váš pes/Vaše kočka chce s vakoveverkou hrát, může jí způsobit vážná zranění nebo ji usmrtit. Naopak malé domácí mazlíčky jako jsou myši nebo potkani může vakoveverka lovit. Je lepší to moc nepokoušet a snažit se, aby vakoveverka s ostatními zvířaty v kontaktu nebyla.

Vodítka, postroje a plenky jsou skvělé, či dokonce nezbytné

Nejen že to není pravda, ale je to velmi nebezpečné. Neexistuje žádný způsob jak naučit vakoveverku na záchod a stejně tak není možné na ně používat plenky. Pokud člověku vadí, že jej může vakoveverka občas počůrat, měl by  uvažovat nad jiným domácím mazlíčkem, který je schopen se naučit chodit vyprazdňovat na jedno místo. Jakýkoliv druh „oblečení“ jako jsou pleny postroje apod. znemožní využívat létací blánu, což způsobí vakoveverce jak nepohodlí, tak to může způsobit i bolest a případné zranění,  jako je např. natržení létací blány. Někteří lidé se rozhodnou použít vodítko kolem krku místo postroje, ale protože jsou vakoveverky velmi malé, rychlé a dalo by se říci „křehké“, může to být obzvláště nebezpečné. Jeden špatný skok na vodítku může znamenat zlomený vaz či uškrcení.

Neprodukují žádný zápach
Bohužel to není úplně pravda. Samci mají lysinku na hrudi a hlavě, to jsou pachové žlázy, které používají pro označení jejich území a ostatních členů skupiny.  Vakoveverky vydávají také silný zápach jako obranný mechanismus (podobně jako např. fretky). Normálně to dospělí jedinci nedělají, pokud nejsou velmi vyděšení. Zápach trvá naštěstí pouze krátkou chvíli. Pokud máte skupinu, ve které jsou pouze samice, nebo kastrovaný samec, zápach je méně znatelný.  Vyčistíte-li jim důkladně klec, půjdou se do ní ihned vyprázdnit, aby se cítily jako doma :D Z tohoto důvodu je nejlepší pravidelně klec čistit, ale nechat jim například hamaky a závěsné boudičky s „jejich pachem“, neprat je při každém čištění. Při pravidelném čištění  a pokud dostávají kvalitní stravu je jejich zápach minimální. To znamená, že špatná strava může také přispět k silnějšímu zápachu.

Vystačí si samy bez společníka svého druhu
To je jedna z největších lží… Mnoho chovatelů Vám řekne, že si můžete pořídit pouze jednu vakoveverku, pokud se jí budete hodně věnovat. Ve většině případů to ale nestačí a vakoveverka strádá samotou. Pokud chcete, aby byla opravdu šťastná, pořiďte si minimálně dvě.  Přemýšlejte o tom takhle .. Bez ohledu na to, kolik času s ní strávíte,  nemluvíte jejím vlastním jazykem, nemůžete se k ní přes den tisknout při spánku, apod. Jde o to, že jí chybí společnost jejího vlastního druhu. Od přírody jsou to zvířata, která  žijí ve velkých skupinách. Čím více jich je, tím lépe. Minimální počet jsou dvě. Jinak trpí depresemi. Příznaky deprese nemusí být příliš zřejmé, přirozeně skrývají jakékoliv náznaky slabosti či nemoci, aby ve volné přírodě nepřitahovaly dravce, kteří by mohli ohrozit jejich kolonii.  Z tohoto důvodu to může být už hodně špatné v době, kdy si všimnete jakýchkoli příznaků deprese. Mohou si vykusovat srst, přestat jíst, běhat, někdy si dokonce začnou žvýkat ocas, což může vést až k amputaci. Mnoho chovatelů dokonce nabízí slevu, pokud si koupíte dva jedince najednou nebo dvojici sourozenců, protože chtějí, aby měly vakoveverky v novém domově co nejrychleji kamaráda!

Jsou to skvělí domácí mazlíčci pro malé děti
Bohužel ve většině situací je to nepravdivé tvrzení! Vakoveverky jsou malé, rychlé a chvíli neposedí. Z tohoto důvodu nejsou moc vhodnými společníky pro malé děti, které mají tendence vakoveverky držet, mačkat, apod. Nevydrží se na ně pouze koukat. Vakoveverky v důsledku tohoto mačkání  a neobratné manipulace mohou v sebeobraně kousnout. Vzhledem k tomu, že mají dlouhé ostré zuby, mohou kousnout i do krve. Z tohoto důvodu to nejsou dobří společníci pro většinu dětí. Navíc to nejsou zvířata, která by měla být zcela v péči malých dětí.  Jejich péče vyžaduje příliš mnoho práce, času a odhodlání, což dítě nemůže samo zvládnout. Pokud se rodina rozhodne pro tohoto domácího mazlíčka, je potřeba, aby se o vakoveverku starala především dospělá osoba a veškerý kontakt se zvířetem probíhal pod jejím dohledem. Je třeba myslet na to, že zvíře může žít až patnáct let, není to záležitost na chvilku, proto je třeba myslet na to, aby Vás péče o ni brzy neomrzela. Mnoho rodičů ji koupí dětem v očekávání, že žije dlouho jako křeček nebo rybičky a nakonec jsou překvapeni, jak je to dlouhodobý závazek.  

Lehce se naučí chodit na WC

To není tak docela pravda. Vakoveverky se nenaučí vyprazdňovat na jedno místo. Vyprázdní se prostě kdykoliv a kdekoliv se jim zlíbí, a to i na Vás, Vaše ruce, na gauč, prostě kde je napadne. Jejich exkrementy jsou malé a pevné, stejně tak je poměrně malé množství moči , takže většinou k úklidu nehody stačí papírové ubrousky. Často se vyprazdňují ihned po probuzení, takže pokud se je chystáte pustit ven a hrát si s nimi, je dobré je chvilku po probuzení nechat, aby se vyprázdnily, protože obvykle jdou okamžitě. Pokud je chcete mít déle mimo ubikaci, můžete je tam sem tam vrátit na chvilku a opět vyndat. Když budete mít štěstí, vyprázdní se tam a Vy se vyhnete uklízení. Většinou jsou ale papírové ubrousky po ruce nutností J

Musí se jim zkracovat zuby
ŠPATNĚ! Pokud někdo tuto hloupost navrhne, nebo se ji dokonce pokusí realizovat, okamžitě ho zastavte (a to i v případě, že se jedná o veterináře - většina z nich nechce připustit, že jsou špatně informováni, ale je tomu tak, že většina veterinářů ví velmi málo o anatomii vakoveverek). Na rozdíl od hlodavců (kteří mají s vakoveverkami pramálo společného) vakoveverkám zuby nedorůstají. Pokud by jim byly zuby zkráceny, budou prožívat v podstatě neustálou bolest. Pokud Vám něco takového Váš veterinář navrhne, je úplně jasné, že nemá s vakoveverkami žádné zkušenosti a pokud na tomto zákroku bude trvat, raději běžte k jinému veterináři.

Nemohou se rozmnožit s jejich vlastními potomky, či rodiči

To samozřejmě není pravda. Je třeba včas oddělit mláďata od skupiny, aby nedocházelo k příbuzenskému páření.

Nikdy nepotřebují k veterináři
Vakoveverky sice není třeba očkovat, ale je vhodné alespoň jednou za půl roku odnést trus k veterináři na rozbor, abyste měli jistotu, že nemají parazity. Může se jim také stát kdykoliv nějaký úraz apod., což většinou vyžaduje ošetření na pohotovosti (vzhledem k tomu, že jsou vakoveverky noční zvířata, většina úrazů se jim stane v noci).

Je dobré oddělit mláďata předčasně od matky, aby si k Vám vytvořila větší pouto
V žádném případě! Nejen, že to není pravda, ale je to pro mláďata velmi nebezpečné! Pokud Vám někdo nabízí prodat vakoveverku dříve než ve věku osmi týdnů, ruce pryč od něj… Vakoveverky odstavují mláďata až ve věku mezi 8 – 12 týdny. Je důležité, aby malá vakoveverka byla dlouho u rodičů, kteří se s ní podělí o své zkušenosti, po tom, co vyleze z vaku.

Jsou tiché

Naopak! Vakoveverky dělají v noci pěkný hluk! Rány, kdy skákají z jedné strany klece na druhou, ani nepočítám, ale dělají nepřeberné množství zvuků, z nichž stojí za zmínku hlavně štěkání.